FŐOLDAL

Magyarország legnagyobb famatuzsálemeit igyekeztem összegyűjteni ezen a honlapon. Az összeállítás alapja a "Magyarország legnagyobb fái - Dendrománia" című könyv (Alexandra Kiadó, 2005). A listák folyamatosan bővülnek; ehhez - szabályozott módon - bárki hozzájárulhat. Tovább...
LEGÚJABB FOTÓK
ESEMÉNYEK

2021.09.02. 09:07:22
Rekorder hegyi juhar került elő. A lókúti Marton-Zámori kastély parkjában találta Tóth Sándor. Törzskörmérete 517 cm, magassága 27 m. Az eddig legnagyobbnak ismert mihályfai hegyi juhar jelenleg 510 cm törzskörméretű.
2021.02.22. 11:32:58
Külön hírt érdemel: impozáns, rekorder vénic szil került elő a Rába árterén, Rábaszentmihály jözelében. Teket Attila figyelt fel a fára, amely 636 cm-es törzskerületű, 23 m magas. Sajnos egy része lehasadóban van, néhány nagy ága a földön fekszik. A hasadásban vezetve a centit 542 cm-es a a maradék törzs.
2021.01.01. 09:05:42
Kiegészítés az év végi összefoglalóhoz:
Az év utolsó napján sikerült megmérni még egy rekorder fát, egy 451 cm-es törzskörméretű, 40 m magas lucfenyőt Zirc mellett (Porva községhez tartozik). A megtalálók: Teket Attila, Szalai Hajnalka és Kovács Bence. A mini találkozón Jandala Attila is részt vett. Utólag kiderült, korábban a fát Tóth Sándor is megmérte.
2020.12.27. 14:22:53
Év végi összefoglaló - 2020

Bár a pandémia okozta nehézségek miatt több út elmaradt, ebben az évben sem kevés (304) új fa gyarapította a listákat. Összesen közel 3700 fa adata van fent a dendrománián, ebben benne vannak az első mérés óta elpusztultak is. A legtöbb új fa nyár (49), de sok tölgy (42) és mocsárciprus (40!) is akadt. Sokan hozzájárultak nyomravezetésükkel a listák gyarapodásához, és továbbra is nagyon sok fa van talonban a dendromán társak listáin.

A 6 m törzskörméret feletti fák száma idén 60-al gyarapodott, összességében most több mint 900 ilyen fa van, ezekből a számosabbak: 457 nyárfa, 184 fűz, mintegy 140 tölgy (pontos számot az időközben ötszázasból hatszázasba növő fák miatt nem lehet mondani).

Három új nemzetséggel gyarapodott a lista, egy-két kivételes fává növő példánnyal felkerült a magyal és a kecskerágó, és új az amerikai ámbrafa is. Hangsúlyozom ugyanakkor, hogy maradt az eredeti törekvés, az igazán nagy (legalább 5-6 m törzskerületű) fákat igyekezem összegyűjteni, a kisebbre növő fajoknál elsősorban a rekordközelieket próbálom útba ejteni.

Rekord vagy dobogós fák 2020-ból a faji helyezési számmal:

3. vadgesztenye 477 cm, Zsennye, Szél Győző

1. éger 693 (** soktörzsű), Hács, Sólyom Attila

2. gyantás cédrus 365, Badacsonyörs, Torma Zoltánné, Torma Zoltán

2. galagonya 167 cm, Hács, Sólyom Attila

1. kecskerágó 88 cm, Kapolcs, Balogh Lajos

1. lepényfa 415 cm, Torma Zoltánné, Torma Zoltán

2. vasfa 323 cm, Zsennye, Szél Győző

1., 2. magyal 168 és 130 cm, Szombathely, P. Gy.

2. fekete dió 508 cm, Ádánd, Sólyom Attila

1. amerikai ámbrafa 308 cm, Zsennye, Szél Győző

3. szürke nyár 808 cm, Maroslele, P. Gy.

2. cser 642 cm, Nagyatád, Gazdag László

3. bodza 210 cm, Szombathely, Balogh Lajos

3. mamutfenyő 660 cm, Pölöske, Torma Zoltánné, Torma Zoltán

1. mocsárciprus 690 cm, Fertőd, Torma Zoltán


Érdekesség, hogy ebben az évben egyetlen új platán sem került fel a listára, és bükkből is csak 10 példány. Ez a katalógus telítődését, illetve a bükkök mostanában sanyarú helyzetét (nagyon pusztulnak) is jelezheti. Nagyon hasítottak viszont a tölgyek, váratlanul nagy számban kerültek elő. Minden évben azt gondolom, új hatszázas tölgy már nem fog előkerülni, erre most 7 ilyen is felbukkant! Megkockáztatom, hogy ez volt az utolsó ilyen meglepetés a tölgyeknél. Néhány további jeles fa: vadcseresznye 430 cm (Városlőd, Józsa Balázs), vadgesztenye 419 cm (Győr, Teket Attila, Szél Győző), magyar kőris 573 cm (Kutas, Lukács Róbert) és 556 cm (Gemenc, Elblinger Ferenc).

Kiemelkedett a mocsárciprusok listájának gyarapodása: a Torma Zoltán által felderített Fertőd közeli Hercegasszony-allé mintegy 40 fával gazdagította a nemzetséget.

Az év erdeje címet vitathatatlanul a Nagy Dániel által jelzett pölöskei erdő kaphatja. Amellett, hogy maga a rétisasos, mocsaras erdő is nagyon szép, kivételes az öreg tölgyekben is. Itt az általa feltüntetett hatszázas tölgy mellett még kettőt találtam, ehhez pedig még egyet Baranyai Laci is hozzátett. Sehol máshol nem tudunk olyan erdőt, ahol négy hatszázas tölgy is akad közel egymáshoz.

Egy másik kivételes hely, a Sárvár/Bajti erdőtag tölgyei sajnos nagyon pusztulnak, alig akad itt már élő példány, a hatszázasok közül csak egy állja a sarat.

A legtöbb új fa ismét Somogyból került elő (101), és talán a legszebb utak is ehhez a megyéhez kapcsolódnak: a rekorder kőris meglátogatása, a kutasi legelő, Csokonyavisonta kifogyhatatlan erdeje, a gesztenyés szőlőhegyek, a gazdag állatvilág…

A magassági rekorder fa további megerősítést kapott. Lombmentes időben hosszas lézeres méricskéléssel 55 m-t mértünk az Újhuta melletti duglászfenyő állományban az egyik fánál, másik két fa sem sokkal marad el tőle.

Az éves dendromán találkozó a vírushelyzet miatt megint elmaradt, a Szigetköz így továbbra is félig fehér folt, illetve jobbára csak Szél Győző listáját gazdagítja. Talán 2021-ben összejön a találkozó. A dendromán társakkal külön-külön tett túrák azért emlekezetesek maradnak – a Vértesben, Tolnában, Baranyában, Somogyban, Zemplénben.

Végül az év dendromán fája számomra a Gazdag László által jegyzett nagyatádi cserfa. Szép erdőben áll, uralja a környezetét, és igazi öreg tölgy alakja van. Mindenkinek ajánlom a meglátogatását.
2020.03.05. 10:14:13
A vírushelyzet miatt az előadás bizonytalan időre el lett napolva.

Előadás lesz "Dendrománia - Magyarország faóriásai" címmel
Előadó: Pósfai György
Helyszín: Paks, Csengey Dénes Kultúrális Központ, Gagarin u. 2.
Időpont: 2020. márc. 26. 17:30
újabb események korábbi események
Magyar English